1. Powinowaci autora strony

Podstawą wykonania "komputerowego" drzewa genealogicznego wielu rodzin spowinowaconych z rodziną autora strony, było opracowanie wykonane przez Stanisława Jankowskiego (dotyczące rodu Jankowskich, skąd wywodzi sie moja babcia) i przekazane mi przez Marię Januszko (na zdjęciu z autorem strony). Znaczną pomoc uzyskałem od Marii Górzyńskiej, która wprowadziła dane do programu Family Tree Maker. Ułatwiło mi to pracę. Pomimo tego, wiele informacji rodzinnych umieszczonych na tej stronie jest niepełnych. Oczekuję na wniesienie uzupełnień.
.

Drzewo rodziny Nienałtowskich, Kalczuków, Spreierów i Podolińskich

Dla niektórych osób (rodzin) odnaleziono zdjęcia (zasługa Andrzeja Kalczuka, Bogdana Spreiera i Marii Górzyńskiej). Na nich występują:
- Przyrodnie
siostry i bracia mojego ojca. Siostry Maria, Jadwiga i Sabina wcześnie zmarły a brat zginął w 39 r. jako żołnierz KOP;
- Rodzina
Marii Kalczuk z domu Nienałtowska i jej prawnuczka;
- Moi dziadkowie i rodzice;
- Rodzina Zuzanny Spreier
z domu Nienałtowska;
- Rodzina Podolińskich z Moniką Nienałtowską i moją Babcią. Może uda się odszukać pozostałe zdjęcia.

Moi przodkowie od 1770 r.

Jak "wędrowaliśmy"na przestrzeni ostatnich 150 lat

Dziadek Franciszek kupił ok. 1890 r. ziemię w miejscowości Kopcie gm. Grębków pow. Węgrów. Jego syn Franciszek w 1903 r. ożenił się z Florentyną Jankowską. Z tego związku urodziło się czworo dzieci. Po śmierci Florentyny, ożenił się w 1913 r.z jej siostrą (chodziło o dobro dzieci z pierwszego małżeństwa) Anną. Z tego związku także urodziła się czwórka dzieci. Co znamienne - z pierwszego związku rodzi się syn i następnie 3 córki i z drugiego także syn (mój ojciec) i kolejno trzy córki. Dziadek Franciszek w 1924 r. sprzedał posiadaną ziemię i kupił jakoby folwark Zagłobowo k. Małoryty pow. Brześć. Tam zmarł w 1930 r. Po zajęciu Zagłobowa przez Armię Czerwoną moi rodzice jako zbyt bogaci trafili do więzienia razem z moim starszym bratem, mającym wóczas 5 miesięcy, który tam zmarł. Zatem babcia zdołała wykupić (za jakiś srebrny komplet) rodziców z więzienia w Małorycie. Przeszli nielegalnie radziecko-niemiecką granicę. Zatem osiedli na okres wojny w Kotuniu pow. Siedlce, z okolic którego wywodziła się moja Babcia Anna z Jankowskich. Babacia i pozostała część rodziny, którzy pozostali - spędzili 6 lat na Syberii. Rodzice w pewnym okresie prowadzili sklep wielobranżowy w Czerniejewie gm. Skórzec Z opowiadań rodziców wynikało, że utrzymywali bliskie, przyjacielskie kontakty z pozostała rodziną wywodzącą się z Jankowskich tj. rodziną Andraszków (Zofia Andraszek była moją matką chrzestną) i Jeznachów. Drzewo rodziny Andraszków i Jeznachów "wyjęte" z drzewa Jankowskich. "Protoplastami" tych drzew, "po kądzieli" byli Teofila i Kazimierz Jankowski.
Obecnie, dzięki wspomnieniom Marii i Pelagii z Andraszków oraz Jadwigi z Jeznachów mogę częściowo odtwarzać historię rodziny. Ostatnio dotarłem do wspomnień Stanisława Witolda Jankowskiego, gdzie szerzej napisano o losach Florentyny i Anny Jankowskich i ich dzieciach.



Drzewo genealogiczne rodziny w postaci plików komputerowych

Pełne drzewo (w postaci graficznej) rodzin powinowatych mojej rodzinie "po kądzieli" jest trudne do przedstawienia na stronie internetowej w prostej postaci. Dlatego zrobiłem takie drzewo w kilku postaciach, jako pliki komputerowe do odtworzenia w programach:
Brother`s Keeper
GenoPro1.9
oraz
Microsoft Word (Excel) i innych "czytających" pliki z rozszerzeniem *emf
CorelDraw (trial 30-dniowy. 270 MB!)
Adobe Acrobat Reader

Pierwsze dwa programy - typowo genealogiczne, są w wersji shareware. Można je bezpłatnie ściągać ze stron dystrybutorów. W tej postaci są całkowicie przydatne do odczytywania drzew genealogicznych i wprowadzania poprawek. Pierwszy z ww. programów jest także w polskiej wersji językowej.
Z drzewa wykonanego w GenoPro można sporządzić indeks nazwisk i rodzin umieszczonych w drzewie.

Jak uzyskać dostęp do obrazu pełnego drzewa?

Należy posiadać któryś z ww. programów - najlepiej Brother`s Keeper lub GenoPro. Użytkownikom tych programów (tylko osobom w drzewie wymienionym) mogę wysyłać dane w postaci plików komputerowych. Po otworzeniu ich w programie, pojawi się informacja genealogiczna, którą można analizować w różnych aspektach. Dane można zmieniać - wprowadzać uzupełnienia i poprawki.
Prawie każdy posiadacz komputera posiada program Microsoft Word, Excel i Acrobat Reader (bezpłatny). W nich można głównie zobaczyć postać graficzną drzewa. Każdemu z powinowatych mogę wysyłać drzewo w postaci plików EMF (m.in. Word i Excel) i PDF.
W Wordzie należy wstawiać drzewo poprzez Wstaw/Rysunek/Z pliku i potem powiększyć go do 500%. Najlepiej wstawiać drzewo poprzez Excel (analogicznie jak w Wordzie) - wówczas nie trzeba powiekszać rysunku. Ale najważniejsze - można go bez problemu wydrukować na wielu kartkach A4 i potem skleić.

 

do głównej strony