Kolejni warszawscy Nienałtowscy

Napisała do mnie Pani Joanna Zglenicka... (dziękuję bardzo !).

Oglądając stronę Rodziny Nienałtowskich chciałam się podzielić z Panem informacją, iż w losach mojej rodziny występuje osoba z rodziny Nienałtowskich. Ma na imię Maria Wieńczysława i urodziła się w roku 1888. Wyszła za mąż za Leonarda Zglenickiego, a w roku 1909 urodził im się syn Teodozjusz. Po śmierci jej męża prawdopodobnie w 1918 r. poślubia Anglika o nazwisku Berry i wyjeżdża do Anglii. Po śmierci męża wraca do Polski i zamieszkuje w Bartoszycach (województwo warmińsko-mazurskie), gdzie umiera i zostaje tam pochowana 3 sierpnia 1977 r. Posiadam trochę zdjęć pozostawionych przez Marię.

Pani Joanna dołączyła:

Każda informacja metrykalna może w przyszłości przyśpieszyć poszukiwania przodków.

Pani Joanna przysłała zdjęcia ze swoich albumów (po kliknięciu na zdjęcie - powiększenie).

Najprawdopodobniej Maria Nienałtowska w okresie przedmałżeńskim. Zdjęcie wykonano w atelier na ul. Marszałkowskiej.
Zdjęcie ślubne Marii z Leonardem Zglenickim z 1908 r.
Drugi mąż Marii - Anglik o nazwisku Berry.
Zdjęcie z atelier na Chmielnej 10

Inne zdjęcia: Matka Marii na łożu śmierci, Ktoś z rodziny - ojciec? - Zauważalne podobieństwo. Jakaś inna rodzina? Przyjaciółka Marii - aktorka Mieczysława Ćwiklińska, Inna rodzina, (znajomi?) Marii. Inne zdjęcia [1], [2], [3], [4] - być może z Francji lub Anglii (budynek klasztoru?) - może ktoś rozpozna?

Może ktoś z czytelników strony będąc w Bartoszycach zrobi zdjęcie grobu z 3 sierpnia 1977 r. Może jeszcze istnieje?

Dodano 21.12.2020 r.

Dzień dobry Panie Marku,

Znalazłam na Pana stronie umieszczoną już chyba kilka lat temu w dziale nowości informację o kolejnych warszawskich Nienałtowskich na podstawie informacji od pani Joanny Zglenickiej. Informacja ta dotyczyła Marii Wieńczysławy Zglinickiej z domu Nienałtowskiej. W ramach swoich poszukiwań dotyczących rodziny Nienałtowskich z linii, nad którą pracowała poprzednio Pani Mirosława Bednarczyk, znalazłam sporo informacji o rodzinie Marii Wieńczysławy Nienałtowskiej. Przesyłam te informacje w zał. pliku, mam nadzieję, że stanowią cenne uzupełnienie informacji od Pani Joanny Zglenickiej.

Pozdrawiam,
Iwona Majkowska

w załączeniu:

1908 r. akt ślubu Marii Wieńczysławy Nienałtowskiej i Leonarda Juliana Zglenieckiego. Parafia św. Jana nr 46

1867 r. akt ślubu Michał Nienałtowski i Józefa Budziszewska. Warszawa Leszno. Par.Nar.NMP nr 72

 

Linia Piotra Michała Nienałtowskiego

W ramach moich poszukiwań dotyczących rodziny Nienałtowskich, znalazłam sporo informacji o rodzinie Marii Wieńczysławy, o której przesyłała informację Pani Joanna Zglenicka.

Maria Wieńczysława była córką Piotra Michała Nienałtowskiego i Józefy z domu Budziszewskiej.

Piotr Michał Nienałtowski urodził się w roku 1823 w Sierżni (Parafia Skoszewy), zmarł w 1900 roku w Warszawie. Józefa Budziszewska urodziła się ok. 1848 we wsi Mistrzewicach, w guberni płockiej.

Piotr i Józefa wzięli ślub w Warszawie w 1867 roku, w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Piotr miał 44 lata, a Józefa 19 lat. Piotr był naczelnikiem rewiru Cyrkułu piątego i szóstego w Warszawie zgodnie z aktem małżeństwa.

Piotr i Józefa mieli dużo dzieci, w tym właśnie Marię Wieńczysławę:

 1. Stanisław Józef, ur. 1868 r. Warszawa, zm. 1868 r. Warszawa
 2. Jan Adam, ur. 1869 r. Warszawa, zm. 1950 r., grób na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie 1902 r. - ślub z Heleną Zofią Grochowską w Warszawie
 3. Bronisław Michał, ur. 1872 r. Warszawa, zm. 1956 r., grób na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie 1897 r. - ślub z Bolesławą Kłobukowską w Warszawie
 4. Mieczysław, ur. 1874 r. Warszawa, brak dalszych informacji, pojawia się jednak w aktach metrykalnych dotyczących jego braci
 5. Czesław Władysław Damazy, ur. 1876 r. Warszawa, zm. 1877 r. Warszawa
 6. Sabina, ur. 1878 r. Warszawa, brak dalszych informacji
 7. Mieczysława Joanna, ur. 1882 r. Warszawa, zm. 1882 r. Warszawa
 8. Michał, ur. 1884 r. Warszawa 1908 r. - ślub z Aleksandrą Skotnicką w Warszawie
 9. Maria Wieńczysława, ur. 1888 r. Warszawa
 10. Zygmunt, ur. 1891 r. Warszawa, zm. 1891 r. Warszawa
 11. Natalia, ur. 1893 r. Warszawa, zm. 1893 r. Warszawa

Tak więc w drzewie przesłanym przez Panią Joannę (poniżej) był jeden błąd, gdyż Jan Nienałtowski był bratem Marii Wieńczysławy, a nie jej stryjem.

Grób Jana i Bronisława na cmentarzu powązkowskim w Warszawie:

Przypuszczam też, że rodzina pokazana na poniższym zdjęciu przesłanym przez Panią Joannę Zglenicką, to właśnie Piotr Michał Nienałtowski i jego żona Józefa wraz z synami biorąc pod uwagę widoczną na zdjęciu różnicę wieku między osobami oraz trzech chłopców - a pierwsze dzieci Piotra i Józefy, które przeżyły wiek dziecięcy, to właśnie chłopcy. Ale to oczywiście przypuszczenie.

 

Piotr Michał Nienałtowski był synem Rafała Nienałtowskiego i Apolonii z domu Kalinowskiej. Pozostałe dzieci Rafała i Apolonii, które odnalazłam to:

 1. Katarzyna Julianna Nienałtowska, ur. 1818 r., Mała Wieś, Parafia Sierzchowy. 1854 r. - ślub z Teofilem Erazmem Gracjanem Płużańskim, Warszawa, separacja kościelna (od łoża i stołu) w 1855 r.; Katarzyna miała dwie córki, w tym jedna - Wanda Aleksandra zmarła w wieku dziecięcym w 1857 roku, a w Kurierze Warszawskim nr 34 z 1858 roku była bardzo przejmująca i chyba niezwyczajna jak na ten okres informacja o śmierci dziecka. Dziewczynka została pochowana na Cmentarzu Stare Powązki, w katakumbach (grób istnieje do dzisiaj).

 

Losy drugiej córki Katarzyny - Łucji Marii (Płużańskiej lub Nienałtowskiej - ze względu na separację rodziców, czasami w dokumentach pojawia się nazwisko panieńskie matki), urodzonej w 1854 r. w Warszawie, nie są mi znane.

2. Emilia Nienałtowska, ur. ok. 1819 r., Mała Wieś, Parafia Sierzchowy, zmarła 1899 r., Warszawa, panna

3. Konstanty, ur. ok. 1822 r., Rzeczyca, 1852 r. - ślub z Teklą Szwedowską, Parafia Proboszczewice; mieli sporo dzieci.

4. Piotr Michał, jak wyżej

Rafał Nienałtowski był zaś synem Jana Nienałtowskiego i Agnieszki Tańskiej.

Jan Nienałtowski - ur. ok. 1744 r., wieś Zaręby, zm. 1824, Sierżnia, parafia Skoszewy

Agnieszka Tańska - ur. ok. 1761, zm. 1811 r., Piasecznica, Parafia Sochaczew

Ślub - 25.09.1781 r., Parafia Daniszewo

Dzieci Jana i Agnieszki to:

 1. Rafał - ur. 1781 r., Parafia Daniszewo; jak wyżej
 2. Katarzyna - ur. 1788 r., Parafia Daniszewo. Mąż - Kacper Stawiński
 3. Wincenty Jan - ur. 1790 r., Dębówka, Parafia Sochaczew - to mój 3xpradziadek. Żona - Teresa Malinowska; Ich syn - Józef Nienałtowski, protoplasta z drzewa opracowywanego przez Panią Mirosławę Bednarczyk.